Skip to main content

Znajomość różnych technik i sztuk walki może się pojawić w nieokreślonym momencie zupełnie losowo, może też wynikać z jakiegoś zdarzenia w życiu lub wpływu przyjaciół. Wiadomo, osoba początkująca może czuć się zafascynowana tematem, ale nawet mimo sporych chęci i zaangażowania sama sobie nie poradzi z nabyciem wiedzy teoretycznej i tym bardziej praktycznej. Co powinna zrobić w takiej sytuacji?

Przede wszystkim, warto znaleźć dla siebie jakąś konkretną dziedzinę czy sport, ponieważ uczenie się wszystkich sztuk i technik walki na raz to trochę za dużo jak na początkującego. Nawet jeśli chodzi tylko o pozyskanie informacji teoretycznych, lepiej sobie tę wiedzę dawkować. Obecnie nie ma wielkiego problemu z uzyskaniem dostępu do różnych ciekawych informacji, bo z pomocą przychodzi internet i ogromne bazy danych na każdy temat. Wystarczy odszukać jakieś forum o mma bądź inny portal zapewniający codziennie świeże aktualności i często odwiedzany przez różnych miłośników tematu. Większość początkujących ceni sobie możliwość kontaktu z osobami już doświadczonymi w branży, od których mogą się uczyć w sposób przyjemniejszy niż samo czytanie suchych informacji pisemnych.

Warto jednak zachować dystans co do wiedzy z internetu i sieciowych znajomości. Nie wszystko tam jest prawdziwe i rzetelne, więc podobnie jak przy doborze książek czy czasopism, warto się kierować rozsądkiem. Dodatkowo, niektóre dostępne w sieci informacje o sztukach walki są już przestarzałe albo istnieją tylko dzięki kopiowaniu przez ludzi losowych danych ze stron zagranicznych. Zdecydowanie najlepsze są pod tym względem fora, bo tam każda wiadomość może być na bieżąco weryfikowana przez całą społeczność.

Oprócz pozyskiwania teorii w różnych formach, warto jak najszybciej zabrać się za praktykowanie. Ponieważ osoby początkujące nie mają ani wprawy, ani świadomości, jak łatwo o kontuzję czy poważniejszy uraz, ćwiczyć muszą pod okiem kogoś doświadczonego. Znów z pomocą przychodzą zorganizowane formy takie jak różnego rodzaju szkoły i kursy. Nowoczesne szkoły uczące sztuk i technik walki realizują zajęcia w małych grupach, przy ustawicznej opiece doświadczonych instruktorów. Na początku tylko oglądają, jak należy wykonywać poszczególne ruchy, jak się atakuje lub broni, a później powoli mogą robić wszystko samodzielnie. Żeby opanować szereg różnych taktyk, trzeba ćwiczyć w parach lub większych grupach (część uczestników udaje agresorów, inni się przed nimi „bronią”). Nierzadko to bardzo mozolna praca, porównywalna do jakiegokolwiek innego wysiłku fizycznego np. na siłowni. Nie może jednak być mowy o braku kondycji fizycznej, jeśli myśli się poważnie o uprawianiu sztuk walki czy zamierza w ten sposób asekurować się przed ewentualnymi niebezpieczeństwami. Najlepiej jednocześnie skupić się nad dodatkowymi aktywnościami; oczywiście, nie zawsze da się znaleźć czas na wszystko, ale warto próbować. W sytuacji zagrożenia lub w innej potrzebie będzie to jak znalazł; niejednokrotnie znajomość technik walki bywa kluczowa np. podczas napadu lub ataku złodzieja.

grapplingkrakow.com.pl